Собствениците на домове с басейни в задния двор зависят от виниловите облицовки на басейна, за да поддържат басейните си красиви сезон след сезон.
Близо 70 процента от жилищните басейни разчитат на устойчив и лесен за почистване, твърд и отпечатан гъвкав винил, за да защитят вътрешната повърхност на басейна от елементите на околната среда и създадените от човека условия.
Повърхността на виниловата облицовка е изложена на множество опасности – от слънчева светлина и колебания на температурата до химикали и небрежно почистване. Най-честите причини за повреда на облицовките от винилови басейни са преждевременното износване на шаблони поради абразивни почистващи инструменти и избелването поради неправилен химичен баланс. Тези два фактора, изключително или в комбинация, могат да атакуват виниловия слой и да причинят преждевременно стареене.
Химическа поддръжка
Преди монтажа прочетете и следвайте указанията на производителите на химични вещества. Много проблеми с линията са резултат от неправилна употреба на химикали. Когато добавяте химикали, добавете едно химично вещество наведнъж.
Поддържайте правилен воден баланс: pH в границите от 7,2 до 7,6; обща алкалност при 80 ppm до 100 ppm; и твърдост на калция при 200 ррт до 300 ррт. Съхранявайте безплатен хлор, най-често срещаната активна съставка, която дезинфектира басейна, при 1,5 ppm до 2,5 ppm. Ако концентрацията се движи под 1,5 ррт, водораслите и бактериалният растеж могат да се удържат по-лесно и могат да причинят оцветяване на виниловия слой. Ако концентрацията на активния хлор се поддържа по-голяма от 2,5 ррт, може да възникне набръчкване на линейни. Този проблем може да се задълбочи допълнително, ако е придружен от нива на рН, които падат под 7,0.
Сезонна грижа
Избягвайте използването на абразивни почистващи препарати или почистващи средства. Вакуумирайте и почистете басейна с почистващ препарат, предназначен за винилови басейни. Никога не използвайте остри предмети в или около басейна, тъй като те могат да пробият облицовката. След като химикалите се разсеят, покрийте басейна си, когато не се използва. Това ще намали излагането му на увреждащи ултравиолетови лъчи. По-малко химикали са необходими, ако басейнът ви е покрит и / или не се използва. За да избегнете високи концентрации на химикали във въздуха, които се натрупват между водата и капака, отворете или вентилирайте капака на всеки 24 часа. Не източвайте басейна напълно по някаква причина, без да се консултирате с професионалист на басейна. Колкото по-стара е облицовката, толкова по-голям е рискът да се свие и да не се разтегне обратно в първоначалната си форма. Никога не затваряйте басейн, без да циркулирате водата в басейна в продължение на няколко часа след добавянето на химикали.